Jak wybrać nianię?

Rodzice małych dzieci, którzy chcieliby wrócić do pracy, zawsze stają przed tym samym dylematem – komu powierzyć opiekę nad pociechami podczas swojej nieobecności. Niektórzy proszą o pomoc babcie lub innych krewnych i jest to nie tylko tańsze, ale i o wiele bardziej bezpieczne rozwiązanie, bo maluch przebywa z kimś kogo zna. Czasami jednak jedynym wyjściem okazuje się zatrudnienie niani i znalezienie właściwej osoby może okazać się bardzo problematyczne.

Poszukiwania idealnej niani

Znalezienie odpowiedniej kandydatki może się wiązać z długimi poszukiwaniami. Wiadomo, iż najlepsza będzie niania z polecenia, dlatego warto rozpytywać wśród rodziny czy znajomych. W prasie czy internecie natrafić można także na wiele ogłoszeń agencji, które zrzeszają opiekunki do dzieci. Z pewnością znajdą się tam także opinie innych rodziców, którymi można się zasugerować. Podstawowymi warunkami są ukończone 18 lat i dobra kondycja fizyczna, ponieważ opieka nad dzieckiem bywa często męcząca. Niektórzy rodzice celowo szukają niań pośród studentek pedagogicznych studiów, licząc, że są one lepiej przygotowane merytorycznie. Jeszcze inni celowo wybierają kobiety nieco starsze, z doświadczeniem, które odchowały już własne dzieci.

Pierwsze spotkanie

Kandydatkę dobrze jest zaprosić do domu, zapoznać z dzieckiem i zobaczyć, jak reaguje na nią nasz maluch. Podczas spotkania można nie tylko przekonać się o aparycji, sposobie bycia czy kulturze osobistej potencjalnej niani, ale także zapytać o doświadczenie i poprosić o referencje, które warto potem sprawdzić. Takie spotkanie jest także szansą na skonfrontowanie oczekiwań obu stron. Można w jego trakcie ustalić zakres obowiązków czy panujące w domu zasady.

Zaufanie dziecka

Tego typu spotkania nie muszą się ograniczać tylko do jednego, wręcz przeciwnie, dobrze jest, aby dziecko stopniowo oswajało się z obecnością obcej osoby. Rodzice będą mogli poznać zarówno charakter opiekunki jak i jej podejście do malucha, a on sam stopniowo oswajać będzie się z obecnością obcej osoby, z która spędzać będzie czas kiedy tata i mama pójdą do pracy.


Biuro Your Nanny
ul. Czerniakowska 26 00-714 Warszawa
tel. 518 858 304