Dobra agencja niań. Czy istnieje?

Rodzice, którzy decydują się na poszukiwania niani za pośrednictwem agencji opiekunek mają pewność, że specjaliści pomogą im w wyborze najlepszej opiekunki dla ich dziecka. Bez wątpienia mają słuszność. Czym zatem powinni kierować się w wyborze rzetelnej agencji, która znajdzie, poleci i zatrudni wiarygodną nianię?
 
O czym powinieneś wiedzieć zgłaszając się do agencji opiekunek?
 
- kontaktując się z przedstawicielem agencji masz prawo zadawać pytania – spytaj o procedury rekrutacyjne, bazę dyspozycyjnych niań, wykształcenie i doświadczenie specjalistów zajmujących się rekrutacją,
- spytaj o cennik – wiedz o tym, że rzetelna rekrutacja to skomplikowany proces, który przewiduje rozmowy z psychologiem, pedagogiem, sporządzenie opinii psychologicznej na podstawie testów psychologicznych, potwierdzenie udokumentowanych referencji, zebranie stosownych dokumentów. Cały proces jest kosztowny i długotrwały,
- poproś o przesłanie oferty na twój adres e-mail – będziesz mógł się w nią „wczytać”, przeanalizować, zadać dodatkowe pytania,
- poproś o przesłanie draftu umowy – zanim ją podpiszesz dowiedz się o wszystkie szczegóły, w razie wątpliwości poproś o zmianę zapisu, który wydaje Ci się kontrowersyjny,
- upewnij się, czy agencja wymaga kaucji przy podpisaniu umowy. Jeśli tak, wiedz o tym, że rekrutacja zostanie rozpoczęta po jej zaksięgowaniu.
 
Co powinno wzbudzić w Tobie wątpliwości?
 
Jeśli osoba, z którą się kontaktujesz nie potrafi bądź nie chce udzielić Ci wszelkich informacji i odpowiedzieć na wszystkie pytania, które zadasz. Nie daj się nabrać na odpowiedź w stylu „To nasze wewnętrzne procedury, nie mogę o nich mówić”. Agencja, która nie ma nic do ukrycia powinna poinformować Cię jakich metod używa w poszukiwaniach opiekunów. Masz prawo wiedzieć, czy używane techniki są na tyle skuteczne by dać Ci poczucie bezpieczeństwa. Każda z prezentowanych Ci osób powinna przejść rozmowę z pedagogiem – specjalistą ds rekrutacji oraz wypełnić standaryzowane testy psychologiczne, na podstawie których psycholog sporządzi opinię na temat profilu kandydata. Jako rodzic masz prawo spytać czy testy są standaryzowane (takie, które może analizować jedynie dyplomowany psycholog) czy też takie, które są ogólnie dostępne, a więc mało wiarygodne i tanie w wykonaniu (nie wymagają opinii psychologa). Masz również prawo poprosić o przesłanie opinii psychologicznej na podstawie testów.
Ponadto warto spytać o referencje polecanych osób – wiarygodne są tylko takie, która dadzą się potwierdzić z całkowitą pewnością, że osoba, która ich udziela nie jest „podstawiona”. Poproś agencję o przesłanie udokumentowanego potwierdzenia referencji. Firma powinna również udostępnić Ci numery kontaktowe do byłych pracodawców kandydata tak, byś mógł sam zadać mu kilka pytań. Jeśli agencja nie chce tego zrobić tłumacząc się, że były pracodawca nie wyraził na to zgody, to powinno wzbudzić poważne wątpliwości.
Poproś agencję o przesłanie dokumentów świadczących o kwalifikacjach prezentowanej osoby – skanu dyplomu ukończenia wyższej uczelni, certyfikatów językowych, książeczki zdrowia, certyfikatu ukończenia kursu pierwszej pomocy, zaświadczenia o niekaralności. Jako rodzic masz do tego prawo, a każda niania, która szuka pracy za pośrednictwem agencji powinna się zgodzić na udostępnienie jej danych. 
Jeśli osoba kontaktowa zapewnia Cię, że agencja posiada rozbudowaną bazę niań powinno Cię to przynajmniej zastanowić. Podchodząc do tego zdroworozsądkowo – baza niań powinna być „ruchoma”, nie może liczyć tysięcy osób, ponieważ nie ma możliwości, by wszystkie były dyspozycyjne. Nie wierz w zapewnienia, że tysiące niań czeka na Twoją ofertę pracy. Wiedz, że „dobra niania” nie poszukuje pracy dłużej niż miesiąc (zwykle krócej), zatem jej aplikacja złożona trzy miesiące wcześniej nie będzie już aktualna w momencie gdy znajdzie pracę „na własną rękę”. Większość agencji opiekunek traktuje ją jako członka swojej bazy zapewniając rodziców, że jest ich tysiące. Rzetelna agencja to ta, która znajdzie Nianię tylko dla Ciebie, dopasuje profil do Twoich oczekiwań, potraktuje Twoje wymagania indywidualnie i jednostkowo wiedząc, że druga taka rekrutacja nigdy się nie zdarzy. Wiedz bowiem, że nie ma dwóch podobnych rekrutacji, każda jest inna, bo każde dziecko jest inne i różni są rodzice. Jeśli poszukujesz opiekunki do dwulatka, ponieważ jako młoda mama planujesz wrócić do pracy nie miej złudzeń, że niania, która opiekowała się wcześniej dwulatkiem od urodzenia będzie nadawała się do opieki nad Twoim dzieckiem. Różnica jest prosta: każde dziecko jest inne, a w zupełności inna jest współpraca z dwulatkiem przywykłym do obecności mamy a tym, który od urodzenia miał kontakt głównie z nianią.
Jaki z tego wniosek? Agencje, które zapewniają o tym, że zaprezentują Ci wiele kandydatów stawiają jedynie na zysk własny. Tak modne podejście ilościowe a nie jakościowe sprawia, że czujesz się najważniejszym klientem. Zastanów się jednak, czy duża ilość prezentowanych kandydatów to nie sztuczka psychologiczna, który zmusza Cię po pewnym czasie do podjęcia jakiejkolwiek decyzji. A przecież tak ważne jest to, by tak decyzja nie była „jakakolwiek, tylko „jakaś”. Masz prawo spytać na rozmowie kandydatkę na nianie czy rzeczywiście chce podjąć pracę u Ciebie czy jedynie została „wysłana” przez agencję ponieważ ta zobowiązana jest umową do prezentacji konkretnej liczby kandydatów. Spytaj jakie są jej oczekiwania finansowe, miej pewność, że warszawska stawka poniżej 15 zł/h (netto) to kwota nie do zaakceptowania przez wiarygodną i wykwalifikowaną opiekunkę, którą powinna polecać agencja. Jeśli zatem agencja zapewnia Cię, że przedstawiona kandydatka posiada wszelkie kwalifikacje i godzi się pracować za 10zł/h – nie wierz tym zapewnieniom. Żadna szanująca się niania nie zgodzi się na taką stawkę. 
Istotną kwestią jest prezentacja Niani. Nie godź się na zapoznanie się z opiekunką w biurze firmy. Nie pozwól też by w pierwszym spotkaniu uczestniczyła osoba z agencji. Zapytaj czy mogłbyś spotkać się z kandydatką u siebie w domu. Tylko warunki domowe, wolne od jakichkolwiek nacisków pomogą otworzyć się Tobie, niani i przede wszystkim dziecku. A umówmy się, że już roczne dziecko może dokonać wyboru. Spotkanie powinno być zorganizowane w środowisku naturalnym dziecka i Twoim. Rozmową nie powinien kierować nikt inny niż Ty i tylko niania powinna dokonać swojej autoprezentacji. To Ty i Twoje dziecko powinniście czuć się komfortowo, a niania będzie mogła poznać warunki, w których ewentualnie będzie opiekować się Twoim skarbem. 
Spytaj o możliwe dni próbne oraz okres gwarancyjny. Nie nawiązuj współpracy z agencją, która nie daje takich możliwości.
 
Jeśli zdecydujesz się na współpracę z nianią za pośrednictwem agencji
 
Zdobądź zapewnienie, że niania nie będzie zatrudniona na umowie śmieciowej. Spytaj o to osobę kontaktową z agencji oraz samą nianię. Nie godź się na powszechny zakaz rozmawiania z nianią o tej kwestii. Jeśli podpisujesz z agencją umowę o współpracy na rok lub dwa upewnij się, że wybrana przez ciebie niania jest pracownikiem firmy, tzn jest zatrudniona na umowę o pracę ze wszystkimi przysługującymi jej przywilejami. Poważnym i powszechnym problemem jest fakt, że „nianie z agencji” zatrudniane są nie tylko na umowach zlecenie czy o dzieło, ale również przez pośredników, którymi często są tzw. firmy sprzątające. Wówczas agencje pozbywają się odpowiedzialności za nianię i jej czyny. 
Upewnij się, że Twoja umowa podpisana z agencją zawiera dane osobowe niani, na którą się zdecydowałeś. Ważne jest byś nie czuł się oszukany w przypadku, gdy Niania będzie musiała zrezygnować z pracy z przyczyn od niej niezależnych. Taka sytuacja jest całkiem możliwa, zatem zadbaj o to, by w umowie był zapis o możliwości wypowiedzenia umowy przez Ciebie bez poniesienia dodatkowych kosztów w takie sytuacji. W innym przypadku firma zaproponuje Ci nianię „zastępczą”, która nie będzie już Twoim wyborem, lecz przymusem.
Jesteś rodzicem, kochasz swoje dziecko najmocniej na świecie i tylko Ty potrafisz poczuć i rozsądzić czy poznana niania to osoba ciepła, empatyczna, odpowiedzialna, obowiązkowa, pracowita i kreatywna. Jako Rodzic powinieneś mieć komfort wyboru oraz poczucie bezpieczeństwa, że wybierasz tylko wśród rzetelnie sprawdzonych osób. Jak zaufać obcym ludziom, którzy szukają cioci dla Twojego szkraba? Posłuchaj naszych sugestii, pytaj, dociekaj i przede wszystkim podejdź z dystansem do zapewnień masowo reklamowanych w internecie. Poznaj człowieka, który będzie poznawał nianie dla Ciebie. Rozmawiaj z nim często. Jeśli sam jest rodzicem, jego wiarygodność jest olbrzymia. Jeśli potrafisz mu zaufać, masz pewność, że będzie się kierował jedynie dobrem Twojego dziecka. Z myślą o nim będzie kierował swoje wysiłki ku temu by zapewnić mu fachową i serdeczną opiekę.  
 
Emilia Pyzel
specjalista ds rekrutacji 
w firmie Your Nanny

Biuro Your Nanny
ul. Czerniakowska 26 00-714 Warszawa
tel. 518 858 304