Profesjonalna Niania to skarb - sztuka porozumiewania się

Jak ułatwić pracę Niani?

 

Niania, pod opieką której znajduje się Twój Szkrab mogła oczarować swoimi kwalifikacjami i doświadczeniem. Natomiast stosowane przez nią metody wychowawcze mogą być dla Ciebie trudne do zaakcptowania. Dlatego ważne jest, by na początku współpracy ustalić strategię działania biorąc pod uwagę wiele scenariuszy. Na przykład motywowanie dziecka – czyli cały system kar i nagród – wart jest przedyskutowania już podczas pierwszej rozmowy z Nianią. Ważne, by system był spójny - jeśli na Twojego synka najlepiej działa pozostawienie go na kilka minut samemu sobie, by przemyślał swoje zachowanie, powiedz o tym Niani. Kiedy dojdzie do kryzysowej sytuacji, będzie wiedziała jak zareagować szybko i skutecznie. Poinformuj Opiekunkę również o specyficznych zachowaniach Waszego Malucha, takich jak bicie, gryzienie, szczypanie, rzucanie zabawkami.

Pamiętaj, że bez względu na to, jak duże doświadczenie posiada niania, nie do końca powinna być traktowana jako ekspert – nawet jeśli jest wykształconym pedagogiem. Niania oczekuje wskazówek rodziców, by dowiedzieć się, jak najlepiej zajmować się maluchem. Śmiało podpowiedz jej, jak może zareagować, kiedy dziecko jest marudne, śpiące, rozdrażnione. Każda drobna wskazówka może być niesłychanie pomocna dla Niani. Warto też przybliżyć Opiekunce temat ulubionych zabaw ale również tych, za którymi nie przepada.

Szanuj swoją Nianię, nie traktuj jak "zwykłego"pracownika – ten szacunek jest zauważany przez Twoje Dziecko

Twóje notoryczne spóźnianie się jest wielkim utrudnieniem dla Waszej współpracy. Doszło do tego, że Niania, którą zatrudniasz, przychodząc do pracy nigdy nie wie o której bedzie mogła ją skończyć. Jeśli w ogóle nie przestrzegasz wcześniej ustalonych pór opieki nad dzieckiem, pojawia się poważny problem. Każdemu zdarza się spóźnić od czasu do czasu: zwykle przeszkadą bywają korki bądź przeciągające się spotkanie w pracy. Jednak przychodząc do domu ciągle nawet o kilkanaście minut później okazujesz Opiekunce brak szacunku. Nie zapominaj, że ona też ma swoje życie, rodzinę, swoje obowiązki i plany.

Także kwestie dotyczące zakresu obowiązków Niani powinny być ustalone na samym początku. Nie masz prawa oczekiwać, że Opiekunka odkurzy Ci sypialnie, rozwiesi pranie i poprasuje męskie koszule jeśli wcześniej umawialiście się wyłącznie na opiekę nad dzieckiem. Nie oznacza to oczywiście, że nie powinna zadbać o porządek po skończonej zabawie, ale na tym powinna kończyć się jej odpowiedzialność. Zadbaj o to, by już podczas pierwszej rozmowy przedyskutować kwestie zajęć Niani podczas popołudniowej drzemiki dziecka. Nie buduj relacji na samych oczekiwaniach i domysłach, jasno komunikuj się z Nianią..

Dokładnie uzgodnij wszelkie kwestie dotyczące płatności. Stawka za godzinę pracy niani zależy od wielu czynników: waszego miejsca zamieszkania, kwalifikacji i doświadczenia Niani, zakresu jej obowiązków, ale także od liczby dzieci, którymi przyjdzie się jej zająć. Za każdego dodatkowego malucha Niania ma prawo oczekiwać nawet o kilka złotych więcej za godzinę. Nie powinno Cię to oburzać.

W zależności od tego, jak długo w ciągu dnia w Twoim domu przebywa niania, powinnaś uwzględnić fakt, że może w tym czasie poczuć się głodna. Możesz ustalić z Nianią, że ugotuje obiad dla dziecka i siebie. Bądź zadbaj o to, żeby zostawić jej w lodówce coś do "przegryzienia". Nie zapomnij jej o tym powiedzieć. Na pewno doceni to, że dbacie również o jej potrzeby.

Jeśli prosisz Nianię o opiekę nad dzieckiem wieczorem bądź w nocy zaproponuj jej wyższą stawkę. Zatroszcz się o to, by mogła bezpiecznie wrócić do domu po 22.00. Niepisaną zasadą niech się stanie zamówienie i zpałącenie za taksówkę, która bezpiecznie odwiezie Twoją Opiekunkę do domu. Bądź wdzięczna za to, że tak wspaniale zajmowała się dzieckiem podczas gdy Ty mogłas się zrelaksować w kinie czy restauracji.


Biuro Your Nanny
ul. Czerniakowska 26 00-714 Warszawa
tel. 518 858 304