O roli ojca w wychowaniu dziecka

Ojcowie pragną mieć aktywny udział w wychowaniu swojego dziecka, interesują się tym jak dziecko rośnie, rozwija się i dojrzewa. Tata uczestniczy w życiu malucha od chwili jego poczęcia. Chodzi z żoną do szkoly rodzenia i na badania kontrolne, troszczy się o bezpieczeństwo mamy i dziecka, mówi czule do brzuszka, towarzyszy przy porodzie, bierze czynny udział w wychowaniu malca.

             Jednak niektórzy ojcowie boją się zbliżyć do kruchego, bezbronnego maleństwa. Gdy widzisz, że partnerowi trudno nawiązać kontakt z dzieckiem, pomóż mu. Pozwól na wykonywanie czynności pielęgnacyjnych. Pokaż, co robić. Nie bądź niezastąpiona, nie wyręczaj partnera.

 

 

Tata buduje więź, wspiera rozwój i mobilizuje

 

          Więź emocjonalna między tatą a maleństwem tworzy się przez angażowanie się ojca w codzienną opiekę nad dzieckiem. Tata też powinien przewijać malucha, wstawać do płaczącego w środku nocy, by mógł poczuć jego ciepło i bicie serca. W silnych męskich ramionach dziecko czuje się bezpieczne i kochane.

        Słuchanie ojcowskiego głosu to pierwszy trening koncentracji. Dla niemowlęcia ważne są barwa, intensywność, wysokość i natężenie głosu. Spokój w głosie ojca intryguje, uspokaja, zachęca do gaworzenia. Z korzyścią dla dziecka jest również to, że tata potrzebuje więcej czasu, by się domyślić, dlaczego np. maluch marudzi. Bo kiedy nie może liczyć na natychmiastowe zaspokojenie swoich potrzeb, musi uczyć się wyraźniej je komunikować.

 

Tata dodaje odwagi, dostarcza wrażeń, uczy samodzielności

 

          Dziecko powinno czuć, że z tatą łączy go silna więź. Pomogą w tym codzienne wspólne rytuały, np. wyjście z tatą na plac zabaw czy wieczorne czytanie bajki na dobranoc. Tata, w przeciwieństwie do mamy, nie reaguje tak emocjonalnie na upadek malca - zachowuje zimną krew, analizuje sytuację i daje wskazówki, jak następnym razem uniknąć wypadku.

         Tata to kumpel do zabawy - podrzuca wysoko do góry, ściga się na czworakach, tarza po dywanie, zabiera w niezwykłe miejsca. Dzięki tacie dziecko nie tylko dobrze się bawi, ale też poznaje świat z męskiej perspektywy. Tata daje dziecku więcej swobody, pozwala ryzykować, nie wyręcza dziecka, przez co uczy samodzielności i daje pewności siebie.

 

Tata jest wzorem, wyznacza zasady, uczy wiary w siebie

 

       W 3 roku życia chłopcy odkrywają, że różnią się od swojej mamy i zaczynają instynktownie szukać osoby podobnej do siebie. W tym czasie widoczne stają się dla dziecka nie tylko różnice w wyglądzie obojga rodziców, ale również różnice w sprawowaniu opieki i rozdzielaniu zadań. Tata staje się niekwestionowanym autorytetem. To wzór mężczyzny zarówno dla chłopca jak i dziewczynki. Bo tata potrafi wszystko - naprawi zepsuty rower, rozprawi się z groźnym psem, obroni przez "niegrzecznym" kolegą. Dziecko chce być "tak duże, silne i odważne jak tata".

          Ojciec jest bardzo ważny również dla córki. To pierwszy ważny mężczyzna w jej życiu - na jego obrazie buduje ona swój ideał życiowego partnera. Od dobrej relacji z tatą zależy, czy w przyszłości będzie kobietą otwartą i samodzielną czy też wręcz przeciwnie - zakompleksioną i zależną od partnera.                   Chłopiec przy tacie uczy się męskości – uczy się odnosić sukcesy, znosić porażki, pokonywać trudności.

        Tata więcej wymaga od dziecka, jest bardziej konsekwentny i stanowczy. Tacie łatwiej jest przywołać dziecko do porządku. Natomiast pochwały taty mają dla dziecka inne znaczenie niż pochwały mamy. Smakują lepiej, ponieważ dziecko rzadziej słyszy od taty słowa uznania. To przede wszystkim buduje poczucie własnej wartości dziecka i wiarę we własne możliwości.

          Rola ojca w procesie wychowawczym i rozwojowym dziecka jest tak samo ważna jak rola matki. Dzięki bliskiemu kontaktowi z obojgiem dziecko doświadcza odmiennego sposobu okazywania uczuć i sprawowania opieki. Jednak miłość ojcowska jest inna niż macierzyńska. Ojcowie inaczej niż matki pieszczą dziecko, rozmawiają z nim czy się bawią. Tata dostrzega odmienne cechy i umiejętności dziecka, pokazuje świat z innej perspektywy. Dlatego już od pierwszych dni życia dziecka powinien budować z nim czułą więź.

mgr Emilia Pyzel

Pedagog,

Głowny Specjalista ds. Rekrutacji

 

 


Biuro Your Nanny
ul. Czerniakowska 26 00-714 Warszawa
tel. 518 858 304