Bajkoterapia - bądź terapeutą dla swojego dziecka

Bajkoterapia to nowa, coraz bardziej popularna metoda wychowawcza. Dzięki niej można skutecznie i w przyjemnej formie wspierać małe dziecko. Bajki terapeutyczne są przeznaczone dla dzieci pomiędzy 4. a 9. rokiem życia. W tym wieku najskuteczniej oddziałują na psychikę dziecka. Nie znaczy to jednak, że nie można czytać ich 3-latkowi czy też 10-latkowi. Najbardziej popularne z nich to „Bajki terapeutyczne” psycholog Marii Molickiej.

 

Opowiadania wykorzystywane w bajkoterapii zawsze charakteryzują się:

 • Metaforyczną budową, nawiązującą do wydarzeń znajomych dzieciom (np. Pobyt w szpitalu, wizyta u dentysty, pójście do przedszkola), pokazująca świat z punktu widzenia dziecka,
 • prostotą treści i wątków, jasnym podziałem dobro-zło – ważne, by bajka pokazywała czytelnikowi, że można samemu przezwyciężyć lęk i że inni ludzie (zarówno dzieci, jak i dorośli) miewają takie same kłopoty.
 • dobrym zakończeniem - bajka powinna dawać dziecku poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Wzmacniać przekonanie, że wszystkie trudności można pokonać, a strach ma często wielkie oczy.
 • żartobliwymi elementami kształtującymi poczucie humoru dziecka,
 • propozycją realnych rozwiązań problemów bohaterów bajki (nie za pomoca magii) tak, aby dziecko umiało później zastosować zdobytą wiedze w życiu codziennym.

Rodzaje bajek teraputycznych:

 • Relaksacyjne - w czasie ich słuchania dzieci mają się odprężyć i wyciszyć. Często zaleca się aby słuchały ich z zamkniętymi oczami i towarzyszyła czytaniu łagodna muzyka (trakcie ich słuchania ważna jest wizualizacja czyli pobudzanie dziecięcej wyobraźni opisami opowiadanych rzeczy)
 • Psychoedukacyjne - mają na celu zmianę negatywnych zachować u dziecka.
 • Psychoterapeutyczne - wydobywają na światło dzienne ukryte dziecięce leki i pokazują jak sobie z nimi dziecko ma radzić. Jednocześnie dają wsparcie i dostarczają pozytywnych emocji.

Zalety bajek terapeutycznych:

 • Wyciszają lęki i redukują napięcie,
 • Uczą rozwiązywać problemy, których maluchy doświadczyły w realnym życiu,
 • Pomagają kształtować tożsamość oraz samoocenę dziecka, 
 • Uczą empatii i życia w harmonii z ludźmi oraz zwierzętami,
 • Pokazują rolę ciężkiej pracy oraz nie zniechęcania się w trakcie realizacji marzeń i celów.

Warto czytać dziecku bajkę codziennie. Dobrze byłoby również porozmawiać z nim na ten temat. Można namówić małego słuchacza, aby opowiedział własnymi słowami treść bajki. Zadawajmy pytania, prośby dziecko by powiedziało, co sądzi o postępowaniu bohaterów opowiadania

Wychowywanie poprzez opowiadanie bajek jest skuteczne zwłaszcza wtedy, gdy dotyczy dziecięcych lęków. Dzięki bajkowej wizji dziecku łatwiej jest zrozumieć np. zagadnienie przemijania, odchodzenia. Bajki takie mogą pomóc w trudnych kontaktach z rówieśnikami, dzięki nim dziecko dowiaduje się, że emocje, których ono doświadcza, są nieobce również innym. Terapia bajką uspokaja, odpręża i wycisza, wzbudza w dziecku poczucie bezpieczeństwa, daje wiarę na to, że jest ktoś, komu na nim zależy. Bajkowy bohater ma za zadanie pokazać dziecku jak przezwyciężyć trudności, kłopoty czy lęki.

                   

                                                                            mgr Emilia Pyzel

Pedagog,

Główny Specjalista ds. Rekrutacji

 


Biuro Your Nanny
ul. Czerniakowska 26 00-714 Warszawa
tel. 518 858 304