Kiedy Niemowlę jest szczęśliwe?

Czas między narodzinami dziecka a 1 rokiem życia nazywamy zwykle wiekiem niemowlęcym. To okres intensywnego rozwoju fizycznego: dziecko przybiera na wadze, zmienia swoją postawę ciała, samo siada i siedzi, jest zdolne do manipulacji, raczkowania (bądź chodzenia) oraz do zabawy. To także okres rozwoju spostrzeżeń – dziecko rozpoznaje kolory, kształty, dżwięki – oraz mowy.

 

 

            W tym okresie pierwsze przejawy emocji związane są bezpośrednio z potrzebami biologicznymi. To środowisko i wychowanie wpływają na sposób przeżywania przez dziecko stanów emocjonalnych oraz ich wyrażania. To właśnie w pierwszysch uśmiechach dziecka i w jego gniewie czy płaczu możemy dopatrywać się pierwszych przejawów woli dziecka.

            Zatem dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia konieczne jest zapewnienie mu optymalnych warunków rozwoju fizycznego (odpowiednia ilośc snu, czuwania i posiłków). Niezmiernie ważne są również potrzeby psychiczne takie jak potrzeba ponawcza, kontaktu emocjonalnego i potrzeba bezpieczeństwa. Niemowlę czuje się bezpieczne gdy:

  • ma stałe miejsce pobytu (swój pokoik i łóżeczko),
  • opiekują się nim stali opiekunowie (częsta ich zmiana może powodować późniejsze trudności w nawiązywaniu bliskich kontaktów z drugim człowiekiem),
  • nie działają na niego nagłe i silne bodźce ze środowiska zewnętrznego takie jak: kłótnie, hałasy, głośna muzyka),
  • ma unormowany godzinami tryb dnia (stałe pory karmienia, snu).

            Przy braku zaspokojenia tych podstawowych potrzeb dziecko jest niespokojne, płaczliwe, zdecydowanie wolniej uczy się nowych umiejętności, często ma problemy z przyswajaniem posiłków, zasypianiem i spokojnym przebudzaniem. Zaspokojenie potrzeb kontaktu emocjonalnego wiąże się z tym, że dziecko jest radosne, ufne, chętne do zdobywania nowych umiejętności (nauki siadania, chodzenia, manipulowania przedmiotami, chętne do wchodzenia w kontakty z innymi ludźmi.

            Zapokojenie potrzeby poznawczej jest bardzo ważne i wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Niezbędne jest obdarzanie dziecka prawidłowymi stymulatorami słuchowymi i wzrokowymi – kolorowe i różnokształtne zabawki, grzechotki lub pozytywki o łagodnych dźwiękach. Ważne jest by przedmioty te znajdowały się w zasięgu wzroku i ręki dziecka po to, by zachęcać je do manipulowania nimi (lizania, gryzienia, rzucania). Bardzo wartościową zabawką są wszelkie książeczki (najlepiej plastikowe), z których przy pomocy dorosłych dziecko uczy się rozpoznawać przedmioty i zwierzęta i kojarzyć je z nazwą.

            Dziecko, czując się bezpieczne i kochane, łatwiej i odważniej pokonuje przeszkody jakie stawia przed nim wielki świat. Wie, że we wzmaganiu z niewiadomą może liczyć na wsparcie i pomoc rodziców, choć nie uświadamia sobie jeszcze tego uczucia.

 

mgr Emilia Pyzel

Pedagog,

Główny Specjalista ds. Rekrutacji


Biuro Your Nanny
ul. Czerniakowska 26 00-714 Warszawa
tel. 518 858 304